2012

KOZIAŃSKIE ILUMINACJE   2012

 

Rozstrzygnięto  już piątą edycję konkursu na najładniej oświetloną posesję w Kozach . Jury konkursu w składzie: Bogusław Nycz, Czesław Banet, Mirosław Kaczor – przewodniczący oraz Katarzyna Hankus obejrzało  cztery zgłoszone do konkursu posesje i po naradzie postanowiono dokonać następującego podziału nagród:

1 miejsce – posesja Pana Łukasza Baścika – ul. Mała 10

2 miejsce – posesja Pana Mirosława Cebrata – ul. Dębowa 46


Pozostałe  zgłoszone  posesje:

Pana Michała Frączyka (ul.Koncertowa 14)
Państwa Urszuli i Marka Sablików (ul.Dolna 30)
uhonorowano wyróżnieniami

Nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Kozy zostały wręczone 8 stycznia 2012 podczas uroczystości – tym razem skromnej z powodu przeglądu kolędników organizowanego na dużej Sali Domu Kultury – przez Prezesa Stowarzyszenia Bogusława Nycza i przewodniczącego jury – kolegę Mirosława Kaczora.

Niektórzy uczestnicy, już dziś zadeklarowali udział w przyszłorocznej – szóstej – edycji naszego konkursu – zabawy, bo przecież nie o nagrody tu chodzi ale o to żeby nasze koziańskie domy były jak najpiękniej udekorowane w tym świątecznym czasie.


 

///////////////////////////////////////

IV EDYCJA KONKURSU NA
KOZIAŃSKĄ PISANKĘ WIELKANOCNĄ
ROZSTRZYGNIĘTA

30 marca 2012 roku zebrało się jury konkursu na  Koziańska Pisankę Wielkanocną 2012. Skład tegorocznego jury: Bogusław Nycz, Czesław Banet, Janusz Knycz – przewodniczący, Katarzyna Hankus, Wybituła Adam i Andrzej Jakubiec.

Już sama ilość zgłoszonych do konkursu prac – 30 – zwiastowała nie lada kłopoty  z wybraniem tej jednej, naj, Pisanki Roku. Biorąc pod uwagę różnorodność technik oraz rozpiętość wiekową autorów prac zadanie wybrania Pisanki Roku wydawało się niewykonalne.
Po dwugodzinnych dyskusjach, jury, oczywiście w takim przypadku nie  jednogłośnie ale większością głosów postanowiło przyznać ten zaszczytny tytuł pracy

WIKTORII SZALIGA

a prace:
grupy „Krasnoludków” z przedszkola publicznego, Anety Matury, Konrada Łysiaka, Bartosza Morawskiego, Ryszarda Pchełki i Teresy Pchełki

– uhonorować Wyróżnieniami

Autorka zwycięskiej pracy i wyróżnieni otrzymali jak zwykle nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Wszyscy pozostali autorzy: grupa „Pszczółki”, Zuzia Targosz, Martyna Handzlik, Julia Gil, Agnieszka Waratus, Martyna i Paulina Konior, Basia Kowalska,  Edyta Szymlak, Teresa Lasek, Justyna Zeman, Joachim Komędera, Nadia Bułka, Anna Jakubiec, Julia Cichoń, Dawid Szymlak, Justyna Sołczykiewicz, Natalia Zemanek, Nikolka Koczur, Kornelka Koczur, Julia Kwaśny, Monika Kwaśny, awid Sztafa, Nikodem Jasiński – otrzymali drobne upominki  i pamiątkowe dyplomy.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że po raz pierwszy w historii naszych konkursów do oceny jury zostały zgłoszone trzy prace spoza Kóz – Ryszarda i  Teresy Pchełka    z Inowrocławia oraz Agnieszki Waratus z Bielska-Białej. Teraz pozostaje nam tylko czekać    i mieć nadzieję, że konkurs osiągnie status międzynarodowego.

Jak zwykle Stowarzyszenie serdecznie dziękuje pracownikom Domu Kultury,       a zwłaszcza Pani Annie Czaplińskiej – Syjota, za pomoc    organizacji obrad jury      i    zdjęcia do naszej kroniki oraz Państwu Alicji i Krzysztofowi Chrobak i firmie  Tin Tours za już tradycyjny wkład w sponsorowanie nagród dla uczestników konkursu.

Ilość prac, rozpiętość wiekowa autorów prac, różnorodność technik, czasami wręcz profesjonalizm artystów prawdopodobnie wymuszą na Stowarzyszeniu zmianę regulaminu konkursu – do tej pory była to tylko formuła open. Oczywiście nowy regulamin zostanie podany wraz z ogłoszeniem V edycji na którą już teraz bardzo serdecznie zapraszamy.

DO ZOBACZENIA ZA ROK

 

 

 

 

 

 

 

——————————————————————————————

 

S P O T K A N I E       Z      L E Ś N I C Z  Y M

W związku z ciągłymi zmianami i wycinkami w naszych lasach, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Kozy postanowiło zaprosić na spotkanie leśniczego Pana Andrzeja Jelonka i poprosić go o krótki komentarz w tej sprawie.

Pan Andrzej Jelonek na wstępie nakreślił w kilku słowach plan odnowy lasów na terenie naszej gminy, przedstawił aktualny stan jego realizacji, najbliższe już podjęte działania, a następnie odpowiedział na pytania członków Stowarzyszenia. Pytania w imieniu mieszkańców gminy zadała także obecna na spotkaniu Pani Halina Kozieł.

Spotkanie można podsumować w następujący sposób.

Aktualnie jest realizowany plan odnowy drzewostanu polegający na wycince drzew chorych, starych, oraz sprowadzonych do naszych lasów z terenów alpejskich. Równolegle prowadzona jest także planowa gospodarka drzewna. Powstałe drogi mają na celu nie dopuszczenie do zniszczenia stoków poprzez zrywki  ściętych   drzew  końmi   (   wywóz  samochodami  jest   ekonomiczniejszy i  mniej  szkodliwy  dla  gór  i  lasów )  i  za  kilkanaście  lat  wkomponują  się  one   w odnowiony drzewostan (nie będą widoczne tak jak to ma miejsce aktualnie).

Leśniczy zapewnia, że prowadzona gospodarka jest przemyślana i mimo że wydaje się bardzo drastyczna jest konieczna  i za kilkanaście lat będziemy mieli nowy (młody) dobrze zagospodarowany i z właściwym dla naszego klimatu drzewostanem las. Trwają także prace mające na celu utworzenie tz. zbiorników retencyjnych ,  które   będą   zbierały  podczas  opadów deszczu  nadmiar   wody,   a następnie w naturalny sposób będą wysychały oraz służyły za wodopoje dla zwierzyny.

Stowarzyszenie serdecznie dziękuje Panu Andrzejowi Jelonkowi za poświęcony nam czas i wyjaśnienia. Wierzymy na  słowo Panu Andrzejowi, że las będzie zdrowy i piękny.

——————————————————————————————

IX    TURNIEJ    SIATKARSKICH    TRÓJEK

Dni Kóz 2012
IX edycja turnieju siatkarskich trójek mieszanych
20.05.2012 – hala CSW w Kozach

W tegorocznej edycji turnieju udział wzięło 15 zespołów  ( 9  w  kategorii  OPEN    i 6 w kategorii JUNIOR). 

Po zaciętej,  5 godzinnej rywalizacji zwyciężyli:

w kategorii „junior” (do lat 16) – zespół   POWER RANGERS
(w  składzie   Magdalena  Ponc,  Iwona Szlagor  i  Jakub Juraszek  )
pokonując    w  finale  POWER  TEAM
(Joanna  Grzędszińska, Marcelina Czok, Mariusz Kozik)

w kategorii „open” –  pierwsze miejsce z zeszłego roku obronił zespół
MUFLON SKŁAD
(Dorota Kubiczek, Wiktor Gałuszka, Maciej Surma)

Drugie miejsce wywalczył zespół z Bielska Białej B-B TEAM (Joanna Ciupek, Małgorzata Bednarz, Marek Ciupek, Łukasz Kastura), a na trzecim miejscu turniej ukończył zespół ORZEŁ „7” (Dorota Handzlik, Jakub Zwoliński, Paweł Olma). 

Ja   co    roku   wszyscy    uczestnicy    otrzymali    pamiątkowe     dyplomy , a zwycięskie zespoły nagrody rzeczowe ufundowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Kozy. Pierwsze trzy zespoły w kategorii OPEN otrzymały również medale. Ponadto w trakcie turnieju wszyscy uczestnicy otrzymali napoje oraz słodycze.
Stowarzyszenie serdecznie dziękuje naszym sympatykom – Pani Monice Zembowicz oraz Panom Bogusławowi Lorencowi i Henrykowi Malikowi, którzy wsparli nas  w sędziowaniu zawodów.

Wyniki
trójki 2012 wyniki

Foto migawki

——————————————————————————————-

WARCABY  GIGANTÓW

 

 

 

 

W   ramach   obchodów   Dni  Kóz  2012, dwóch naszych kolegów – Jan     i    Bartosz  Hołowka   (członkowie  Stowarzyszenia)   –  zorganizowało  zawody „Warcaby Gigantów” .   Zabawa  polegała na   przestawianiu pionków warcabów (wykonanych  z   drewnianych   krążków ze specjalnymi uchwytami) za pomocą koparek  budowlanych.
Jan  i  Bartosz  są  właścicielami  firmy  HOMAX BIS  oferującej    usługi      w zakresie robót ziemnych, która była jednym ze sponsorów  tegorocznych Dni Kóz.    Zabawa  spodobała  się tak   bardzo, że padł pomysł     na  zorganizowanie   w przyszłym roku meczu pomiędzy firmami branży budowlanej.  Naszym kolegom  już  dziś życzymy zwycięstwa w przyszłym roku. 

 

Dla tych, którzy nie widzieli meczu  - fotki.

——————————————————————————————

OTWARTE ZAWODY PŁYWACKIE – 2012

To już tradycja, że w ramach obchodów Dni Kóz, Centrum Sportowo-Widowiskowe w Kozach przy naszym współudziale organizuje otwarte zawody pływackie. Tegoroczne zawody odbyły się w dniu 03 czerwca 2012 – nie jak zazwyczaj tydzień przed głównymi obchodami Dni Kóz lecz tydzień po.
W tym roku w rywalizacji wzięło udział 66 pływaków- we wszystkich kategoriach wiekowych  ( w ubiegłym roku 47, a w roku 2010 -39).

Na poszczególnych dystansach zwyciężyli:
Rocznik 2003-młodsi  na 25 m
dziewczęta - Julia Naglik; chłopcy - Maksymilian Gram
Rocznik 2003 – na 25 m
dziewczęta - Emilia Drzazga;  chłopcy - Marcin Malarz
Rocznik 2002-2001 – na 25 m
dziewczęta - Wiktoria Koczur; chłopcy - Mateusz Pawlicki
Rocznik 2000-1999 – na 50 m
dziewczęta - Dominika Bułka;  chłopcy - Patryk Blachura
Rocznik 1998-1996 – na 50 m
dziewczęta - Sabina Olma; chłopcy - Piotr Szumlewicz
Rocznik 1995 i starsi – na 100 m mężczyźni - Mikołaj Sikora
Sztafeta rodzinna – 2x50m – open - Piotr i Czesław Szumlewicz 

W tym roku oprócz wyścigów pływackich utrzymano konkurencje „sztafety rodzinne”   w   której   płynęło jedno dziecko i jeden rodzic na dystansie 2 x 50m natomiast zrezygnowano   z tz. „pływania na wesoło” (zabawy dla najmłodszych polegające na pływaniu z piłką, nurkowaniu po zatopione przedmioty itp.).
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy (zorganizowane przez nasze Stowarzyszenie) i słodycze , a  pierwsze trójki na poszczególnych dystansach – medale (ufundowane przez CSW). Najmłodsi uczestnicy zawodów otrzymali od naszego Stowarzyszenia koszulki, natomiast pierwszych 50 zgłoszonych otrzymało koszulki okolicznościowe.
Medale i dyplomy wręczali prezes Stowarzyszenia – kolega Bogusław Nycz oraz   z ramienia CSW Pan Damian Duda.

Impreza cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych, naszej Gminy i wypada mieć nadzieję, że w przyszłym roku organizatorzy przywrócą cieszące się wielkim powodzeniem „pływanie na wesoło”.

pływanie 2012 wyniki

——————————————————————————————-

L e s z e k     S z l o s e k
1956 –  2002

7 czerwca 2012r
minęła 10 rocznica śmierci naszego Kolegi,
współzałożyciela Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju
i Promocji Gminy Kozy

L E S Z K A    S Z L O S K A

Urodził się 09.07.1956r w Buczkowicach gdzie ukończył szkołę podstawową, a następnie 5-cio letnie Technikum Rolnicze  w Międzyświeciu.
Po ukończeniu Technikum odrobił staż w RSP w Międzyrzeczu, a następnie pracował w Urzędzie Miastai Gminy  w Szczyrku.
W 1983 roku ukończył studia z tytułem inżyniera na Akademii Rolniczej
w Krakowie (wydział zamiejscowy w Rzeszowie)  i w tym samym roku zawarł związek małżeński z Kozianką – Zofią Adamaszek i zamieszkał
w Kozach. Jako mieszkaniec Kóz był radnym III kadencji w latach 1998-2002.  Od 1994 pracował w Ośrodku Doradztwa Rolniczego
w Bielsku -Białej.

Zmarł 7 czerwca 2002r. Odchodząc osierocił pięcioro dzieci: córki – Katarzynę, Magdalenę, Annę i Marzenę oraz syna Jakuba.


W swoim krótkim życiu, zdecydowanie za krótkim, pomimo tego,   że nie urodził się w Kozach, był niestrudzonym społecznikiem  i działaczem na rzecz naszej małej ojczyzny – Kóz. Bez niego nie byłoby naszego Stowarzyszenia.

Po Mszy Świętej za duszę ś.p. Leszka, odprawionej w Kościele Parafialnym
w Kozach w dniu 7 czerwca 2012 roku o godz. 12.30,  przedstawiciele Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Kozy złożyli na grobie naszego kolegi wiązankę kwiatów
i zapalili świece.

Jeszcze raz chwilą ciszy   i zadumy oddaliśmy cześć jego pamięci

——————————————————————————————-

KOZY – KOZIANIE ZAPIS SUBIEKTYWNY
- trzecia edycja konkursu fotograficznego

W dniu 17 października 2012 roku został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny
„Kozy –  Kozianie  zapis  subiektywny”,
a w dniu 12 listopada 2012 odbył się wernisaż  i  otwarcie wystawy pokonkursowej.

Do tej edycji prace zgłosiło dziewięciu autorów:
Wojciech Greczka, Mateusz Krasowski, Bartłomiej Hałat, Konrad Turyna, Bartosz Motrawski, Jakub Syjota, Dorota Kozieł, Katarzyna Kornacka, Halina Kozieł i Zbigniew Bisanz.

Jury w składzie: Aleksander Dyl (przewodniczący), Czesław Banet (członek), Mirosław  Kaczor –  członek,  Krzysztof  Mleczko – sekretarz,  postanowiło dokonać następującego  podziału  nagród: 

- w kategorii  MIEJSCA :
II-miejsce przyznano pracy Bartłomieja Hałata – bez tytułu
III-miejsce pracy Wojciecha Greczki – również bez tytułu.
Ze względu na małą ilość prac –tylko 4 – i małą kreatywność twórczą    (zdaniem jury) pierwszego miejsca nie przyznano

- w kategorii LUDZIE (pod kategoria Wydarzenia) :
I miejsce za cylk „Plon” przyznano Zbigniewowi Bisanz;
II miejsce pracy Doroty Kozieł –„Pora żniw”
III miejsce- Katarzynie Kornackiej –„Młoda żniwiarka przy pracy”
Ponadto w tej kategorii wyróżniono Bartosza Morawskiego za dwie oddzielne fotografie „Poranny połów” i „Dziad wędrowny”

Wernisaż i wystawę otworzył v-ce prezes Stowarzyszenia Czesław Banet, natomiast konkurs podsumował dyr. Domu Kultury – Pan Marek Małecki, który słusznie stwierdził, że po tak licznej w mieszkańców miejscowości jak Kozy i miejscowości bogatej w tradycje, ciekawe miejsca  oraz  interesujących ludzi można było się spodziewać liczniejszego udziału, a także nieco bardziej twórczego podejścia do tematu. Cóż, to dopiero trzecia edycja i wypada mieć nadzieję, że konkurs będzie się rozwijał zgodnie z aspiracjami i oczekiwaniami organizatorów.

Fotografia w tekście – Zbigniew Bisanz.

Fotogaleria z nagrodzonymi pracami

Migawki z otwarcia wystawy

——————————————————————————————

KOZIAŃSKA SZOPKA ROKU
12 edycja konkursu

Do tej edycji konkursu zgłoszono 14 prac, które zwyczajowo zostały podzielone na dwie kategorie wiekowe:

- do lat 10  prace: Martyny Bednarczyk, Zofii Lasek, Patrycji Loranc, Natalii Kołodziejczyk z Nikolą Kaczmarczyk, Adrianny Zembala, grupy „Pszczółki”, Macieja Bednarczyka  oraz Zofii i Julii Pezda

-powyżej 10 lat  prace: Jagody Bednarczyk z Weroniką Kulas, Darii Mróz z Wiktorią Reczko, Justyny Honkisz, Pauliny i Martyny Konior, Jagny Antas, Pawła Frączkiewicza z Hubertem Lipka oraz Macieja Bednarczyka

Jak  co  roku ,   kreatywność  autorów,  postawiła  jury w składzie: Janusz Knycz-przewodniczący, Katarzyna Hankus, Czesław Banet, Bogusław Nycz, Adam Wybituła, Piotr Kubiczek oraz Pani Sabina Piskorek – Oczko jako przedstawicielka Domu Kultury, przed nie lada wyzwaniem jak rozdzielić nagrody i którą pracę wyróżnić tytułem Szopka Roku. Po długich naradach i nie jednogłośnie postanowiono przyznać:

pierwsze nagrody w kategoriach

- do lat 10 – pracy zbiorowej grupy „Pszczółki” z  przedszkola  publicznego            w Kozach

-powyżej 10 lat – Darii Mróz i Wiktorii Reczko

Tytuł    SZOPKI ROKU      przyznano :

Zofii  Lasek

Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 23 grudnia o godz. 16.00, a  nagro -
dy wręczyli:  Prezes  Stowarzyszenia  Bogusław  Nycz   i   v-ce  prezes Czesław Banet.  Galę  otworzył  i  słowo wstępne wygłosił dyrektor Domu Kultury – Pan Marek Małecki.

Wszyscy  uczestnicy  otrzymali  pamiątkowe   dyplomy  i  słodycze  ,     a laureaci albumy książkowe ufundowane przez Stowarzyszenie. Słodycze  ufundował Dom Kultury w Kozach. Na koniec wszystkim uczestnikom konkursu miłą niespodziankę sprawił dyrektor Domu Kultury ogłaszając, że nagrodą dodatkową dla wszystkich uczestników konkursu będzie wyjazd na wystawę szopek do Krakowa w styczniu 2013 roku. Nie ukrywamy, że tym gestem Pan Marek zaskoczył także przedstawicieli Stowarzyszenia.

Serdecznie dziękujemy Panu Markowi Małeckiemu i pracownikom Domu Kultury za, jak co roku zresztą, pomoc w organizowaniu konkursu.

Fotogaleria z imprezy

 

——————————————————————————————

 

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.