WALORY TURYSTYCZNE KÓZ
Kozy – nazwa miejscowości nasuwa trafne skojarzenia – na tutejszych pastwiskach wypasano kiedyś stada kóz. Legenda głosi, że w XIV w. Tatarzy wybili wszystkie te zwierzęta, oprócz dwóch kóz, które otrzymały zaszczytne miejsce w herbie.
Pierwsza wzmianka o Kozach pochodzi z początku XV w. We wsi stoi murowany kościół z 1901 r. z cennym XVI-wiecznym tryptykiem malowanym na drewnie. W parku za potokiem (blisko kościoła) stoi zaniedbany klasycystyczny pałac z prostokątnym dziedzińcem, piętrowymi oficynami po bokach i neogotycką kaplicą (obecnie mieści się tu świetlica środowiskowa). Można zajrzeć do Izby Historycznej im. Adolfa Zubera w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej (za przystankiem PKS Kozy Centrum 33/8174109). Zebrano tu dokumenty i pamiątki związane z historią i etnografią ziemi koziańskiej . Na uwagę zasługują XVI-wieczne drzwi kościelne oraz zabytkowa drewniana figura św.Floriana.
Interesujące mogą być wystawy w galerii przy placu za Urzędem Gminy. W tym samym budynku działa patronujący galerii Dom Kultury (ulKrakowska 2; tel 33/814232)
(informacje za przewodnikiem turystycznym Pascala
kursywą – wtrącenie administratora )
—————————————————————————————————————————————-
Szlaki turystyczne w Kozach
Hrobacza Łąka -
szczyt w Beskidzie Małym; wysokość 828 m n.p.m.;
Na szczycie w 2002roku postawiono 35 metrowy, metalowy, krzyż. Nieco poniżej szczytu jest usytuowany Dom Turystyczno-Rekolekcyjny (niegdyś schronisko PTTK).
Kozy – Hrobacza Łaka – znaki żółte
- około 2 godziny; od dworca PKP przez przełęcz U Panienki. Wygodny choc miejscami stromy szlak na grzbiet górującej nad Kozami ”Hrobaczej Łąki”
Kozy- Hrobacza Łąka – szlak papieski
-ok 2 godz. 30 minut; szlak wiedzie od kościoła (tutaj umiejscowiono pamiątkowy obelisk) w Kozach do kaplicy „Panienka” i dalej przez nieczynną kopalnię odkrywkową kamienia, tz. Kamieniołom, zakosami przez las doprowadza od strony Bujakowa do Krzyża Tysiąclecia na szczycie góry.
Kozy – Hrobacza Łąka – znaki czarne
- ok. 2 godz. 30 minut; od przystanku MPK na granicy z Bielsko-Białą (końcowy przystanek linii nr 6) pomiędzy zabudowaniami dzielnicy Wróblowice do spotkania ze znakami żółtymi z centrum Kóz i dalej przez przełęcz U Panienki do szczytu Hrobaczej Łąki
Kozy – Porąbka (Zapora) – znaki niebieskie
-ok. 3 godz. 30 minut; od dworca PKP początkowo wraz ze znakami żółtymi w kierunku masywu Hrobaczej Łąki a dalej po odbiciu w lewo trawersując zbocze Hrobaczej i Bujakowskiego Gronia do zapory na rzece sole w Porabce.
(stowarzyszenie -km)
—————————————————————————————————————————————-
Centrum Sportowo – Widowiskowe
wielofunkcyjny obiekt w skład którego wchodzą
- hala sportowa o wymiarach 28m x 18m
- basen 25m
-siłownia
-sauna
- sale do gry w tenisa stołowego oraz aerobiku
- kompleks boisk na wolnym powietrzu(wielofunkcyjne ze sztuczna nawierzchnia; do badmintona; do
siatkówki plażowej)
strona internetowa Centrum:
CSW
————————————————————————————————————————–
(stowarzyszenie – km)